Forumul breslei Katana
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Noi, prieteni, colegi... sub un nume de familie: Katana


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Bunele maniere

+3
robert746
Moon Spell
ladydeath
7 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Bunele maniere Empty Bunele maniere Sam Iul 02, 2011 4:33 pm

ladydeath

ladydeath
Admin

indiferent de context, indiferent de varsta sau statut social educatia spune ca atunci cand esti salutat sa raspunzi ... surprinzator sunt cazuri in care nu se paote - asta inteleg- ceea ce nu inteleg este cum cineva poate sa te salute in mod repetat si sa nu raspundeti ... fie ca este nivel in joc mai mic fie ca aveti o disputa in curs ....
tine de educatie si respectul de sine
inteleg si dreptul vostru de exprimare si alegrerea voastra de a saluta pe cine doriti, dar sunteti siguri ca asa vreti sa fiti ? sa facetiu genul asta de discriminari ? mai devreme sau mai tarziu , oricat ati fi de mari si tari , tot mici sunteti ....
si o sa aveti nevoie pt voi de notiunea de respect de sine ,
dezamagita de comportamentul unora foarte tare si ma doare sa spun asta ....
M-am intors! Gata !

https://katana.forum.st

2Bunele maniere Empty Re: Bunele maniere Mier Iul 06, 2011 4:56 am

Moon Spell

Moon Spell

Salut colegi, (inainte de a incepe se saluta, domnita mea)...

Pentru o persoana educata, raspunsul la salut este OBLIGATORIU (chiar si daca acel salut vine din partea unei persoane ce o dispretuiesti) si totusi, refuzul de a il acorda este un drept al fiecaruia, dar tineti cont ca suntem o breasla si daca noi nu ne respectam intre noi, nu vom fi respectati nicicum ca breasla... Desi sustin ca respectul se castiga prin faptele fiecaruia si in nici un caz nu se impune, cred ca formalitatile si formele de politete isi au rostul lor. Si mai cred ca pentru a inchega relatii intre colegii breslei avem nevoie de activitati comune precu waruri Smile...

IMPORTANT! Sub nici o circumstanta nu vreau sa aud injurii nu conteaza cine incepe sau cat de dragi imi sunteti ca persoana... injurati o faceti inafara breslei.

3Bunele maniere Empty Re: Bunele maniere Lun Iul 11, 2011 2:32 am

Moon Spell

Moon Spell

Buna colegi, dau exemplul asta ca sa nu ma repet altora... Nu am eu nici un drept administrativ in katana decat ceea ce discut cu Andreea, nu ii impun niciodata nimic. Asa ca apelez la bunul simt al fiecaruia...

Mesaj primit:

deci perseu scuzama ca zic e un mare .......
deci stau
30 min si ma rog de el in fata la dt
sa termine
se batea cu unii acolo
dintr`o gluma
a sarit la ei..
stau 30 min am rog de el
urc la dt
la 2
ii ia pe aia
iara
stau ma rog de el iara 5 min
si ii zic ori termini ori sarim si ne batem toti aicia ca orbii
si vad ca nu vrea
sa termine
stau si ma rog de el la etaju 2 sa ne lase sa urcam la dt

EU NU IL MAI SUPORT NUMA PE JOS IL TIN POA SA ZICA CE VA VREA
MA ROG DE O ORA DE EL
ma ia si la misto .... eu sunt unu care pierd timpu voi sunteti atatia
esti ?

Ok, in fata la dt fiecare face ce vrea , dar in dt nu va mai bateti... 1 pierdeti tipul vostru pierdeti timpul celui/celor cu care va bateti, dar ce e mai aiurea e ca pierdeti timpul altora care nu au treaba cu "razboiul" vostru ... Robert... pe langa limbajul colorat de pe breasla se aduaga inca o bila neagra...Sad De ce? Tu nu erai asa.... Shocked

4Bunele maniere Empty Re: Bunele maniere Dum Iul 17, 2011 9:18 pm

robert746

robert746

salutare tuturor!

Nu sunt mandru de faptul ca apar pe acest forum.
Imi cer scuze fata de breasla daca am creat neplaceri.

Si acum sa incepem si povestea.

La adresa lu` Iulian nu am avut nimic de spus ncodata...dar vad ca de cand se invarte
in "cercuri mari" uita cine a fost si cine este la urma urmei.

Eu eram cu perrseu in fata la DT si dadeam dueluri... am dat si cu el si cu altii..
totul bine si frumos...ne-am salutat..am vorbit putit.
Pe urma eu am intrat pe contul ralucai.si l-am salutat..m-am prezentat(ca fiind perrseu)
la un moment dat cei din jur(albastrii care mai erau in fata DT-ului)incep sa o omoare
pe raluca.ma ridic...am incercat sa ripostez si surprinzator primesc izbitura si vartej
din partea lui MAKE(soulsurvisor; iulian mentionat mai sus).
Ma ridic si schimb pe ninja.
Incep sa platesc din polite celor din jur...dintre care Drakula93(caracter cu care am
divergente de multa vreme)si nu doar el...si cei ce dadusera in raluca..
MAKE vroia DT,dar nu conta faptul ca eu(fost coleg pentru multa vreme),eram in conflict
cu cei ce dorea el DT si intra cu totii in turn.
Eu bineinteles ca am intrat in turn,si am continuat sa ma lupt cu ei..
MAKE a spart metinul si am urcat fara sa stiu(nu aveam de gand sa ii stric lui run-ul).
la ET2 se regrupeaza baietii si incep sa imi zica sa termin..desi fusesem injurat si batut
timp de 30 min in fata la Dt(asa cum a mentionat Iulian).
MAKE zice sa termin...apoi zice ca da si el.
L-am rugat politicos sa nu se bage,pt ca nu el se gaseste zilnic cu acestia si consuma
inventare de licori cu niste persoane demne de dispret.
La care primesc raspunsul urmator din partea sa : "O sa te las in pace doar daca imi spune
Andreea sau Razvan!"
Eu ce sa inteleg?ca respectui lui fata de un fost coleg tine doar daca este rugat de Andreea
sau Razvan.
Daca in opinia sa eu sunt o .... de om,as dori sa stie ca din partea mea nu primeste decat
dispret.



Ultima editare efectuata de catre robert746 in Dum Iul 17, 2011 9:31 pm, editata de 1 ori

5Bunele maniere Empty Re: Bunele maniere Dum Iul 17, 2011 9:31 pm

robert746

robert746

Acum vad ca sunt acuzat pt limbaj colorat pe breasla.

Razvan,inafara de conflictul cu Bombardierul,ce a avut loc intre 1.30 si 3 dimineata(si la care au participat patritzii Vikt0r si x20x) nu imi amintesc sa fi suparat pe cineva vreodata.

Eu am discutat cu Andreea si am lamurit acea problema.
Daca se dovedeste ca eu am facut o a 2-a greaseala,o sa fac exact ce i-am spus Andreei
dupa acea poveste,adica voi parasi breasla pt neadaptare si nerespectarea regulilor interne.

In acest caz vreau si eu un raspuns pe breasla si rog si colegii sa dea o parere,un comentariu
la adresa acestui incident.

Nu vreau sa fiu pus in situatia sa fiu concediat!

Daca exista o a 2-a abatere,"ne strangem mana" prieteneste si ne vedem fiecare de drumul sau.

Sunt o persoana cu orgoliu si personalitate.Sunt in stare sa imi recunosc greselile,nu astept
sa fiu aratat cu degetul.
Dar,in cazul lui Iulian nu este vorba de colegialitate.
El joaca pe un caracter la albastru si nu face parte din breasla KATANA.

Cu asta as dori sa inchei.
Astept in continuare un raspuns din partea tuturor ce frecventeaza acest forum.


Va doaresc o zi excelenta tuturor!

6Bunele maniere Empty Re: Bunele maniere Dum Iul 17, 2011 9:35 pm

robert746

robert746

Ma mai lungesc cu ceva.

Indiferent de lvl-ul colegilor sau varsta lor am salutat tot timpul.
Nu cred ca exista coleg care sa imi fi cerut vreodata ajutorul si sa nu
incerc macar sa il ajut.
Eu pun suflet in breasla asta,si nu fac asta sa impresionez pe nimeni,eu chiar
m-am atasat de toti si incerc sa ajut oricand!

7Bunele maniere Empty Re: Bunele maniere Dum Iul 17, 2011 10:11 pm

justm3

justm3

Eu nu prea postez prea des pe forum aici dar parerea mea esta cadaca el o fost injurat si batut timp de 30 de minute in fata la dt eu unu i-as fi batut pana la etajul 9 in dt nu conteaza cine face runu atata vreme cat la acel run participa si persoanele care lau injurat si batut in prealabil. iar daca make(Iulian) voia sa faca run putea foarte frumos sa mearga alt ch sa faca run daca o fost martor la acel conflict si cu asta am incheiat ce aveam de spus. In plus nu se ameninta ca te las in pace doar daca imi spun Andreea si Razvan pentru ca atata vreme cat iulian o fost la noi in breasla si Robert la respectat cred ca atata respect putea si el sa dea dovada.

8Bunele maniere Empty Buna seara Dum Iul 17, 2011 10:30 pm

ladydeath

ladydeath
Admin

Nu fac diferente intre colegi, fie ca sunt nasa, fii , sot, etc! ( si o stiti bine )
Atat timp cat este respectul fata de colegi nu sunt nevoita sa intervin!
Conflictele de aceste gen nu isi au rostul !!!!
Robert este coleg cu noi, persoana demna si de incredere, la care sunt dispusa sa bag mana in foc, iar aici, in situatia asta daca as fi in locullui m-as simti ca dansul adica indignat!!!!

Iulian, Katana este vrei nu vrei pana la urma casa ta !!!! si familia ta! si fratii surorile nu ti le alegi ci ii respecti si ii iubestio asa cum sunt !!!! Nu uita niciodata de unde ai plecat, pt ca tot aici te vei intoarce!

Robert nu este responsabil cu nimic, atat timp cat a fost insultat este reactia fireasca! ( tine de respectul care il are fata de sine)
Alt punct care trebie discutat
Eu in caliatate de lider , Ares, just, lahrir, vik, x20x, si ceilalti patrizi incercam sa da-m exemplu de noi insine, pt binele comunitatii, dar nu avem si nici nu ne asumam dreptul de a da ordine decat de domeniu administrativ


( in domeniul administrativ al breslei intra si concedierile si admiterile in breasla, pt ca influienteaza buna conduita si armonia in katana)
Nu tine de mine bunul simt !!!!! tine de voi !

https://katana.forum.st

9Bunele maniere Empty Re: Bunele maniere Dum Iul 17, 2011 11:30 pm

Epic.still.alive

Epic.still.alive

Buna ziua. Eu sunt de acord cu ce a spus just. Ro nu se bate aiurea pentru ca nu are ce face. Este un coleg care merita respectat si ascultat. Si nu incepe sa vorbeasca aiurea cum ii vine lui. La un moment dat cand ti se aduna toate omul trebuie sa se descarce. Katana are o multime de dusmani si oriunde mergem o sa se trezeasca unul sa ne provoace. Deci eu nu cred ca e cazul sa ne certam intre noi din cauza altora din afara care ne provoaca. Si eu in locul lui Ro ii bateam pe respectivii de la dt pana nu mai puteau si cand ii prind in continuare le mai dau daca vor sa fie "clienti" ca sa zic asa:))

O zi buna

10Bunele maniere Empty Re: Bunele maniere Lun Iul 18, 2011 1:48 am

Moon Spell

Moon Spell

Precum am mai zis: e destul de dificil de "cantarit", dupa parerea mea, cat de indreptatit este cineva sa strice un run in care sunt si jucatori nevinovati... OK pedepsesti pe X-ulescu ca e de o moralitate indoielnica, dar si pe Y-greculescu ca se afla la locul nepotrivit ijn momentul nepotrivit... Eu vorbesc din punctul meu de vedere: eram cu karyna9 la un run eu fiind pe vremea respectiva nivel mic... nu stiu cine a enervat-o si a omorat demonul inasinte de moobi ignorand pt o persoana, prezenta a inca 10 ... si consider ca nu a fost drept. Daca dezaprob un comportament trebuie sa zic si ce consider ca ar fi corect... Asa ca eu as fi vorbit cu make sa schimbe ch ca am o problema ce nu pot sa o las... si ca il rog sa inteleaga... Iar make din colegialitate si bun simt trebuia sa inteleaga. Eu il stiu si pe Ro cat il stiu si pe Soul, ambii fiind oameni ok de asta e greu de zis cine are si cine nu dreptate. Cred ca amandoi au dreptatea lor. Cat de concediat din breasla nu a fot niciodata vorba de asa ceva, am si precizat la inceput:

"Nu am eu nici un drept administrativ in katana decat ceea ce discut cu Andreea, nu ii impun niciodata nimic. Asa ca apelez la bunul simt al fiecaruia... "

Ro trebuie sa te pui in locul meu si sa intelegi ca dat fiind ca-l consider om de treaba pe soul si te consider si pe tine un om de admirat aveam 2 solutii ori ziceam lui soul: "nu am ce sa fac, descurca-te" ori fac public fiecare avand drept de replica si retraind "evenimentul" sa va dati voi seama unde a fost neintelegerea. Nu vreau sa ma bat cu make ca da in tine sau sa fiu pus in situatia sa il apar cand dau altii in el pt o prostie Smile ...

De ex. ieri ne-am batut cu baizaid gelosica etc spre seara erau in dt nu am dat deloc in ei nici ei in noi si am facut run... dar au fost cazuri in care am lasat cal in dt special sa stric run. Deci depinde de caz ... parerea mea este ca daca te bati in fata la dt orice animozitate ar fi bine sa inceteze odata cu intrarea in turn exceptie cazurile in care cineva face scandal in turn dai inapoi...

Epic si eu sunt deacord cu ce a zis si RO si just si tu, trebuie sa avem demnitate in orice circumstante si sa nu fugim cu codita intre picioare, dar trebuie sa fim si oameni si sa nu fim egoisti. Un dt-run se face cu persoane si persoane imagineazxa-ti ca incerci sa urci pe sad si tot timpul ar fi "razbunatori" ... De asta moral e sa nu te bati in turn deoarece nu e in folosul nimanui sa se esueze dt-ul si asa e plin de buguri... Nu cert pe nimeni si nimeni din afara care ne provoaca nu o sa reuseasca sa ma faca sa fiu obiectiv. Nu tin partea la nimeni iar soul desi nu mai e in katana din punctul meu de vedere tot katanez ramane.

"Katana are o multime de dusmani si oriunde mergem o sa se trezeasca unul sa ne provoace"
Din pacate asa este, e timpul sa ne facem si prieteni putina diplomatie nu ar strica...

In concluzie analizand ambele parti si incercand sa fiu obiectiv gasesc ca RO putea sa se opreasca in dt si asta nu il facea slab in ochii celorlalti... putea sa zica cat e run facem run apoi ne batem iar. Iulian putea sa tina partea lui RO mai mult, dat fiind ca-l cunostea eventual sa schimbe ch cum a zis si just, de dragul unui fost coleg.

Cat despre limbajul colorat nu conteaza cine a participat daca cineva injura nu se raspunde cu aceleasi cuvinte. Ma rog sunt insulte ce nu le consider injurii de ex eu ieri o faceam pe Esra toanta pt ca era o caracterizare ce eu o vedeam potrivita in urma actiunilor ei. Cazul lui bombardieru a fost urmator a fost in breasla eu l-am dat afara cand a injurat... i-am zis frumos Lucian imi pare rau ca fac asta, dar ti-am zis de la inceput si a inteles pe mine omul ala nu m-a insultat 1 data. Apoi a fost readus in breasla de hornetz apoi dupa ce a injurat a plecat de bunavoie. Yozzy a luat ban permanent ca a folosit cuvantul "gay"... aveti grija de limbaj pentru voi in primul rand. Ma rog aia nu a fost prea grav Smile baietii raman baieti Very Happy

"Sunt o persoana cu orgoliu si personalitate.Sunt in stare sa imi recunosc greselile,nu astept
sa fiu aratat cu degetul.
Dar,in cazul lui Iulian nu este vorba de colegialitate.
El joaca pe un caracter la albastru si nu face parte din breasla KATANA."
Imi plac persoanele demne (nu orgolioase, daca te uiti la orgolios ca definitie = vanitos; mândru, încrezut, trufaș, îngâmfat pe cand demn = Vrednic (de...). ♦️ Capabil, destoinic. 2. (Despre oameni sau purtarea lor) Care impune respect; respectabil; rezervat, sobru Smile ) Deci impune respect in ceea ce faci si incearca atunci cand faci dreptate ca numarul victimelor colaterale sa fie minim Smile ... RO esti o persoana extrem de inteligenta si ca sa intelegi pe deplin situatia pune-te in situatia celor ce vroiau run fie si de lvl 40 ... Gandeste-te ca tu erai de 40 si vedeai batausi de 75+ 80+ ca nu bte lasau sa iti faci iteme... Nu te acuz!!! te inteleg, dar permite-mi sa iti dau un sfat si anume sa fi mai ingaduitor. Acelasi sfat si pt just care daca incepe sa se bata nu mai termina Smile)

"la un moment dat cei din jur(albastrii care mai erau in fata DT-ului)incep sa o omoare
pe raluca.ma ridic...am incercat sa ripostez si surprinzator primesc izbitura si vartej
din partea lui MAKE(soulsurvisor; iulian mentionat mai sus)."
Aici Iulian a GRESIT mult nu trebuia sa dea de aiurea... si din punctul meu de vedere trebuie sa isi ceara scuze...

Deci din punctul meu de vedere ca si concluzie finala Smile) e ca: Soul putea aplana situatia, dar a inceput sa o amplifice lovind in fosti colegi (Raluka17) Ro putea sa termine cand a ajuns in dt si nimeni nu ii submina din demnitate si masculinitate Smile, dar nu a facut asa ceva... Nu il pot condamna cu nimic pe RO si ceea ce am zis a fost sub forma de sfat ... precum nu il pot obliga pe iulian sa respecte fostii colegi... deci toata treaba e in mainile voastre... descurcati-va Sad

11Bunele maniere Empty Re: Bunele maniere Lun Iul 18, 2011 5:23 am

Moon Spell

Moon Spell

Si apropo sa ajungi pe forum nu e ceva rau daca nu esti vinovat cu nimic... Smile

12Bunele maniere Empty Re: Bunele maniere Lun Iul 18, 2011 7:13 am

SoulSurvivor

SoulSurvivor

Robert stie cat m-am rugat de el sa inceteze tocmai ca am fost si suntem colegi si-l respect, nu am incercat decat sa ii fac sa inceteze, si se pare ca nu am reusit... Imi pare rau ca s-a ajuns aici si ca au ras toti de mine ca sunt milog. Nu am insultat pe nimeni si faptul ca am dat a fost doar sa potolesc din spirite. Nu am luat partea la nimeni, dar dupa ce te rogi de un om si nu intelege ce poti sa faci? Si clar am zis la 2
Robert ori urcam toti linistiti ori ne batem ca orbii Smile si sti ce ai continuat sa faci, ai continuat sa dai in aia, care nici nu mai dadeau in tine stateau si se lasau omorati de tine
Si referitor la ce a zis justm3 Smile am schimbat ch si a venit dupa noi

13Bunele maniere Empty Re: Bunele maniere Lun Iul 18, 2011 7:31 am

Moon Spell

Moon Spell

E clar ca a fost o neintelegere si ca RO are sange latin in vene si fierbe Razz si a vrut anihilare totala pe ch-uri Twisted Evil
Deci va impacati si va tolerati (parerea mea) Soul nu e baiat rau, si ramane katanez indiferent de breasla Robert e foarte barbat ca barbat si-l admir ... totusi ca sfat si rugaminte e sa mai ierte si el ca e un joc si daca nu ierti vei avea atati dusmani ca nu o sa putem duce Razz Valabil si pt Epic Twisted Evil , dar mai ales p[t Lahrir pe care il vad foarte incordat si lipsit de atingeri filipinezo-suedeze-ruse-brazilieno-moldovene =))

PS> vizitati mai des forumul Very Happy

14Bunele maniere Empty Re: Bunele maniere Mar Iul 19, 2011 9:25 pm

robert746

robert746

Sincer as fi vrut sa nu mai fiu nevoit sa raspund inca o data.

Razvan,in DT erau 4 albastrii(inclusiv MAKE),din care cei 3 ce dadusera in mine si m-au
insultat anterior.Asta ca sa rezolv problema cu nevinovatii pt care tot pledezi.

Iulian,cat timp ai fost in Katana nu m-ai salutat o data.Daca treceam pe langa tine si nu
salutam eu ramanea asa,ca si cum treceai pe langa moobi.Probabil nu sunt de nasul tau.

Iar tu stii bine ca Drakula m-a injurat in repetate randuri...el nu riposta pt ca nu putea.
Nu avea timp sa riposteze pt ca pica foarte ushor.
Ti-ai ales sa faci DT in orice conditii.Nu cred ca sunt asa vinovat eu.
Trebuia sa realizezi ca va iesi scandal,pt ca nu accept prea ushor injuriile la adresa mea.

Ce sa mai zic..

Am gresit si eu,dar ti-am zs foarte clar ca m-a deranjat ca ai dat in Raluka17 atunci si cu
toate astea ai zs ca tu continui sa ne batem.
Si inca ceva,desi tu dadeai in mn eu am continuat sa il lovesc pe Drakula,iar in tine am dat
rareori,desi tu erai cel care ma tinea la sol.
Si retine,respectul nu ti-l impun andreea sau razvan.Ala il inveti!

Cu asta as vrea sa inchei acest topic.

15Bunele maniere Empty Re: Bunele maniere Joi Iul 21, 2011 5:42 am

ladydeath

ladydeath
Admin

Useri lamuriti, poveste inchisa Smile

https://katana.forum.st

16Bunele maniere Empty Re: Bunele maniere Mar Aug 02, 2011 12:57 am

Flashing

Flashing

Stai linistit robert .. Mai stiu eu cativa "colegi" de breasla care treci pe langa ei si trecut ramai,ii saluti si cu salutul tau ramai.. Wink , Nici nu vreau sa dau nume.. Ar fi urat din partea mea..Very Happy

17Bunele maniere Empty Re: Bunele maniere Mar Aug 02, 2011 4:13 am

Moon Spell

Moon Spell

Daca tot s-a deschis acest subiect tin sa precizez ca daca vorbiti cu mine va rog sa o faceti pe PM. chat-ul de multe ori nu il vad am motitor de 22" iar ca privirea sa acopere tot ecranul trebuie sa merg in mijlocul camerei de asta de obicei urmaresc cu privirea doar anumite zone ale ecranului, iar daca scrieti pe chat... e foarte posibil sa nu vad.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum